طرح مطالعاتی آثار و اندیشه های شهید مطهری(ره) تحت عنوان طرح بینش مطهر در چهار سطح و دو بخش مبتدی و پیشرفته در دانشگاه آیت الله حائری میبد اجرا می شود.

، علی اکبر کریمی مدیر فرهنگی دانشگاه آیت الله حائری از اجرای طرح مطالعاتی آثار و اندیشه های استاد شهید مرتضی مطهری(ره) تحت عنوان طرح بینش مطهر و برگزاری سلسله کلاسها و نشستهای مستمر و مرتبط با آن در دانشگاه خبر داد.

وی هدف از اجرای این طرح را آشنایی هر چه بیشتر با آثار و اندیشه های شهید مطهری به عنوان مبنای فکری نظام اسلامی، جریان سازی اندیشه ای جهت تزریق و احیای تفکر ناب اسلامی، ایجاد نظام فکری و بستر سازی اولیه اعتقادی بر مبنای تعالیم الهی، ارتقاء سطح شناخت و معرفت عمومی جامعه در مواجهه با جریان های ناسالم اجتماعی - سیاسی و تهاجم فرهنگی، کسب توانمندی لازم جهت مواجهه صحیح علمی با اندیشه های معارض و انحرافی، زمینه سازی مناسب برای ورود و فهم مباحث و اندیشه های دیگر اندیشمندان اسلامی، تقویت استقلال فکری و افزایش توان تفکرو نقادی، شخصیت سازی و ایجاد ثبات روحی و شخصیتی در مسیر تعبد عقلانی و الگودهی علمی- دینی و ... عنوان داشت و افزود: با اجرای کامل این طرح امید آن می رود که از یک سو قشر فرهیخته و جوان طلبه و دانشجوی ما به یک ثبات و استقلال فکر و عقیده دست یابد و از سوی دیگر توانایی و ظرفیت مواجهه با تفکرات معارض و پاسخگویی صحیح منطقی و عالمانه به شبهات دینی و معرفتی را کسب نماید و این روحیه و توان را به دیگران نیز تزریق نماید و سبب افزایش و تربیت نیروی توانمند و متعهد گردد.

علی اکبر کریمی همچنین پیرامون کیفیت و نحوه اجرای این طرح مقدس و ارزشمند اظهار داشت: این طرح بر 3 پایه مطالعه، مباحثه و مفاهمه(کلاس - پرسش و پاسخ) استوار است که از مجموع آثار شهید مطهری(ره) قریب به چهل کتاب با توجه به محتوای غنی و طی یک سیر منطقی از آسان به مشکل در 4 سطح و 2 بخش مبتدی و پیشرفته دسته بندی شده که شرط ورود به سطوح بالا گذراندن سطح ماقبل است و نیز امکان شرکت در بخش پیشرفته و تربیت مربی برای آن دسته از متربیانی فراهم است که دوسطح ابتدایی را با موفقیت پشت سر گذاشته و توانایی ها و سطح معلومات و قدرت بیان خود را در جلسات مباحثه و کلاس و نشستهای معرفتی به اثبات رسانده باشند.

مدیر فرهنگی دانشگاه در ادامه بیان داشت: سری نخست این طرح ارزشمند صرفاً ویژه طلاب و دانشجویان مراکز آموزش عالی شهرستان می باشد که در سری دوم آن رده های سنی دیگر و نیز اقشار مختلف بویژه دانش آموزان، کارکنان، مدیران و عموم نیز اجرا خواهد شد. در طول اجرای این طرح اندیشه جویان طبق سر مطالعاتی موجود و براساس میزان مقرری های اعلام شده از هر کتاب را مطالعه می نمایند و پس از مطالعه در حلقه های مباحثاتی که براساس نفرات ثبت نام شده گروه بندی صورت گرفته به مباحثه و نقد و بررسی مطالب می پردازند و سپس در مرحله آخر شبهات و پرسشها و چالشهایی که در مدت مطالعه و در جلسات مباحثه طرح شده در کلاس های مفاهمه مطرح شده و پاسخ داده می شود. نکته لازم به ذکر این که بعد از پایان هر کتاب آزمون پایانی و پس از اتمام هر سطح آزمون پایان دوره برگزار شده و گواهی پایان دوره به همراه جوایز ویژه به برگزیدگان اعطا خواهد شد.

کریمی در پایان ضمن دعوت از کلیه طلاب و دانشجویان مراکز آموزش عالی میبد جهت شرکت در این طرح ارزشمند اعلام کرد: علاقه مندان جهت ثبت نام در این طرح می توانند حداکثر تا روز یکشنبه 16/12/94 با ارسال نام و نام خانوادگی ، نام مرکز، حوزه ، رشته و مقطع به شماره پیامک 500024301 اقدام به ثبت نام نمایند و به لطف خداوند متعال جلسه افتتاحیه طرح در روز سه شنبه 18/12/94 برگزار خواهد شد. ان شاءالله

شایان ذکر است که علی اکبر کریمی دانشجوی دکتری فقه و حقوق جزا و از جمله طراحان و مبتکران این طرح کشوری واز مسئولان سابق دبیرخانه مرکزی طرح بینش مطهر مستقر در دانشگاه امام صادق علیه السلام بوده که سابقه و تجربه راه اندازی چندصدکلاس و دوره آموزشی و نیز تربیت هزاران اندیشه جو را در کارنامه خود دارد.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا