یزدفردا :رادیو پاکستان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، اسلام آباد و ریاض با تعامل و رایزنی تنگاتنگ به منظور پیشبرد طرح "عمران خان"‌ برای تضمین برقراری صلح و امنیت در منطقه موافقت کردند.

 طبق اعلام رادیو پاکستان، این توافق در جریان نشست های جداگانه عمران خان، نخست وزیر پاکستان، با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه و "محمد بن سلمان"، ولیعهد عربستان حاصل شد.

عمران خان که سه شنبه در راس هیئتی بلندپایه به ریاض سفر کرده بود، صبح امروز به اسلام آباد بازگشت.

رادیو پاکستان افزود، خان در دیدار با سران سعودی از تمایل پاکستان برای کمک به تلاش های مربوط به تنش زدایی بین عربستان و ایران سخن گفت و بر اهمیت پرهیز از درگیری نظامی و ضرورت تعامل سازنده با همه طرف ها تاکید کرد.

سران عربستان نیز به نوبه خود از تلاش های خان در زمینه اشاعه صلح و تاثیر طرح او بر اوضاع منطقه تقدیر کردند.

پادشاه و ولیعهد سعودی همچنین بر تعهد خود به روابط نزدیک با پاکستان و تعمیق همکاری دوجانبه در همه حوزه ها، ‌از جمله تجارت، انرژی، امنیت و دفاع، تاکید کردند.

رسانه های پاکستان پیش از سفر خان به عربستان اعلام کرده بودند، ‌ نخست وزیر که ۱۳ اکتبر (۲۱ مهرماه) با هدف ترویج و تحکیم صلح و امنیت در منطقه به ایران سفر کرد و با سران این کشور دیدار و گفت وگو کرد، با سران عربستان نیز دیدار می کند و درباره روابط دوجانبه و سایر تحولات منطقه ای با آنها تبادل نظر می کند.

پاکستان و عربستان، روابط دوستانه ای با یکدیگر دارند.  این سومین سفر خان به عربستان در سال جاری است. وی در ماههای مه و سپتامبر امسال نیز به این کشور سفر کرده بود. ولیعهد عربستان نیز در فوریه سال جاری به پاکستان سفر کرده بود.

 

منبع: ایرنا

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا