یزدفردا"ارتش آمریکا جزئیاتی از حوادث روز ۱‍۲ ژانویه که ۱۰ ملوان آمریکایی در خلیج فارس وارد آب های ایران شدند و نیروهای سپاه آنها را دستگیر کردند ارائه کرده و همزمان جان کری هم از خشم خود بعد از دیدن ویدئوی صحنه بازداشت ملوان ها صحبت کرده است.


گزارش ارتش آمریکا که روز دوشنبه منتشر شد، یک جدول زمانی از وقایع آن روز ارائه می کند که در آن از جمله به "مجادله لفظی" میان قایق های ایرانی و آمریکایی اشاره شده است.

ایران ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن سوار بر دو قایق گشتی نیروی دریایی آمریکا را روز سه شنبه هفته پیش در نزدیکی جزیره فارسی گرفت اما کمتر از ۱۶ ساعت بعد آزاد کرد.

در جدول زمانی وقایع که ارتش آمریکا دوشنبه منتشر کرد آمده است که هرچند ملوانان آمریکایی هنگام بازداشت، با تفنگ های نشانه رفته نظامیان ایرانی مواجه شدند، اما در طول بازداشت مورد بدرفتاری قرار نگرفتند.

براساس این گزارش بررسی قایق ها پس از آزادی نشان داد که به جز ناپدید شدن دو سیم کارت تلفن های ماهواره ای، تمامی سلاح ها، مهمات و تجهیزات ارتباطی آنها سر جایش بود.

دو قایق گشتی از نوع ریوراین از کویت به بحرین می رفتند که محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکاست.

در گزارش ارتش آمریکا آمده است که خدمه دو قایق ریوراین از مسیر مقرر خود "منحرف" شدند اما در آن اشاره ای به اشتباه ناوبری یا علت دیگری برای انحراف از مسیر نشد.

این درحالی است که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا دو روز بعد از حادثه گفت که ۱۰ ملوان به دلیل اشتباه ناوبری وارد آب های ایران شده بودند.

در گزارش ارتش آمده:‌ "در یک مقطع دو قایق متوجه مشکل مکانیکی در موتور دیزیلی شدند که باعث توقف برای حل مشکل شد."

به گفته ارتش آمریکا محل توقف آب های سرزمینی ایران بود "هرچند معلوم نیست که خدمه از موقعیت دقیق خود اطلاع داشته اند."

در ادامه آمده است:‌ "درحالی که قایق ها متوقف بودند و خدمه سعی داشتند مشکل مکانیکی را ارزیابی کنند، قایق های ایرانی نزدیک شدند. ابتدا دو قایق کوچک ایرانی با خدمه مسلح از راه رسیدند. به فاصله کوتاهی بعد از آنها دو قایق دیگر نظامی ایران رسیدند. یک مجادله لفظی میان ایرانی ها و آمریکایی ها روی داد، اما مبادله آتش اتفاق نیافتاد."

جزییاتی در مورد مضمون مجادله لفظی ارائه نشد.

بنابه این گزارش پس از آن نظامیان ایران - که براساس گزارش های اولیه متعلق به سپاه پاسداران بودند - "وارد قایق های آمریکایی شدند، با نشانه رفتن تفنگ ها ملوانان آمریکایی و قایق ها را به بندرگاه کوچکی در جزیره فارسی بردند، جایی که آمریکایی ها در خشکی دستگیر شدند."

کری:‌ عصبانی بودم
پس از آزادی ملوان ها ویدئویی از صحنه دستگیری ملوانان منتشر شد که ظاهرا سپاهیان ایران آن را تهیه کرده بودند.

آن ویدئو ملوانان آمریکایی را زانو زده با دستان روی سر نشان می داد. همچنین مصاحبه ای با ملوان ها از تلویزیون ایران پخش شد که در آن یکی از آنها به خاطر ورود به آبهای ایران عذرخواهی می کند.

روز دوشنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا در این مورد به سوالات شبکه خبری سی ان ان پاسخ داد.

کری گفت: "خیلی عصبانی بودم، حسابی کلافه و خشمگین بودم که آن ویدئو منتشر شده".

او افزود که ویدئو را ارتش یا سپاه پاسداران منتشر کرده اند نه دولت ایران.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد:‌ "آن را توجیه نمی کنم، چون توجیهی ندارد. متاسفانه ملوان های ما به طور ناخواسته وارد آب های ایران شدند."

کری که پس از مطلع شدن از بازداشت ملوان ها بلافاصله با وزیر خارجه ایران تماس گرفته بود، در مورد محتوای آن تماس چیزی نگفت اما افزود:‌ "کافی است بگویم که مثل روز روشن کردم که مساله چقدر جدی است و حل آن واجب است."
منبع: بی بی سی

 

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا