یزدفردا:مقام‌های تعدادی از کشورها از اینکه بی‌اطلاع، عضو ائتلاف نظامی "ضد تروریسم" عربستان سعودی شده‌اند، ابراز شگفتی کرده‌اند.

به گزارش بی بی سی، مقام‌های پاکستان، مالزی و اندونزی گفته اند که به صورت رسمی نپذیرفته اند که می‌خواهند عضو چنین ائتلافی باشند.

عربستان سعودی سه شنبه اعلام کرده بود ۳۴ کشور عمدتا مسلمان‌نشین عضو ائتلاف ضد تروریستی خواهند بود.

شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان، گفت تمرکز اعضا بر مبارزه با تروریسم در کشورهای عراق، لیبی، مصر و افغانستان خواهد بود.

به گفته او کشورهای اسلامی جداگانه با تروریسم می‌جنگند و هماهنگ شدن این تلاش‌ها مهم است.

وزیر دفاع عربستان تاکید کرده بود که هنوز "مراحلی" مانده تا بعضی از کشورها به عضویت این ائتلاف درآیند. و از "اشتیاق برای به ثمر رساندن این ائتلاف است" که تشکیل آن اعلام می‌شود.

انتظار برای 'جزئیات بیشتر'
اعزاز چودری احمد، قائم مقام وزیر خارجه پاکستان، به روزنامه انگلیسی زبان "داون" چاپ پاکستان گفته است که از اعلام نام کشورش در میان کشورهای عضو این ائتلاف شگفت زده است و از سفیر این کشور در عربستان سعودی خواسته تا ماجرا را روشن کند.

دفتر امور خارجه این کشور اعلام کرده که برای میزان همکاری با این ائتلاف احتیاج دارد اطلاعات بیشتری از جزئیات در اختیار داشته باشد تا برای پیوستن به چنین ائتلافی تصمیم بگیرد.

وزارت خارجه اندونزی گفته که آنها هم هنوز برای پیوستن به ائتلاف تصمیم نگرفته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه اندونزی به یک روزنامه چاپ این کشور گفت که فعلا "دولت منتظر دیدن شیوه ائتلاف نظامی عربستان است و آن را زیر نظر دارد."

هشام الدین حسین، وزیر دفاع مالزی از این هم فراتر رفته و ضمن اعلام حمایت از این ائتلاف گفته که کشورش وارد بخش نظامی نخواهد شد.

عربستان سعودی اعلام کرده که مرکز این ائتلاف در ریاض خواهد بود و هدفش مبارزه با هر گروه تروریستی با "هر مرامی" خواهد بود.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا