یزدفردا:ایرنا نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری آمریکا روز یکشنبه در توییت‌هایی رسانه‌های خبری این کشور را متهم کرد برای حمایت از «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده و پسرش، از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند.

ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: دیدن و خواندن اخبار جعلی و اینکه چطور برای حمایت از جو بایدن خواب آلود و هانتر پسر اخراج شده اش از ارتش، از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنند، باور نکردنی است.

ترامپ ادامه داد: هانتر از یک شرکت مستقر در اوکراین یکصد هزار دلار در ماه می گرفت، حتی با وجودی که هیچ تجربه ای در زمینه انرژی نداشت و به رغم بی تجربگی و بدون دلیلی روشن، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از چین دریافت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این تعاملات به هیچ وجه نمی تواند قانونی باشد. همانطور که وکلا و سایرین گفته اند، من به عنوان رئیس جمهوری، وظیفهامری دارم به فساد ممکن یا محتمل رسیدگی کنم.

حمله ترامپ به مطبوعات آمریکایی درحالی انجام شد که درخواست علنی وی از اوکراین و چین برای تحقیق در مورد فساد مالی بایدن و پسرش، واکنش های شدیدی را به همراه داشت.  

بایدن زمانی که معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا بود، خواستار اخراج دادستان مسئول رسیدگی به پرونده های فساد مالی در اوکراین شد. پسرش نیز در آن زمان در یک شرکت گاز اوکراینی که زیر ذره بین همان دادستان بود، کار می کرد.

از سویی، مقام های مربوطه به مدرکی مبنی بر تخلف بایدن و پسرش در ارتباط با این مساله دست نیافته اند.

ترامپ چند روز پیش به خبرنگاران گفت که از «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین خواسته است تحقیقات مبسوطی را در مورد بایدن ها آغاز کند. ترامپ همچنین یادآور شد که به چین نیز درخواست آغاز تحقیق در مورد بایدن را داده است.

این درخواست ها درحالی ارائه شد، که شخص ترامپ به دلیل سوءاستفاده از قدرت در منصب رئیس جمهوری آمریکا با درخواست از یک رهبر خارجی، زیر ذره بین تحقیق قرار گرفته است.

مکالمه تلفنی وی با رئیس جمهوری اوکراین در روز سوم مرداد سال جاری، یک افشاگر از جامعه اطلاعاتی آمریکا را بر آن داشت شکایتی علیه وی تنظیم کند و این شکایت، دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا را ترغیب کرد تا تحقیق در مورد استیضاح رئیس جمهوری را آغاز کنند.

به موجب قانون اساسی آمریکا، کنگره مجاز است رئیس جمهوری را پیش از به پایان رسیدن دوره چهار ساله از کار برکنار کند به شرطی که به اعضای کنگره ثابت شود رئیس‌ جمهوری به یکی از موارد «خیانت، رشوه و سوء‌استفاده از قدرت» متهم است که ترامپ به دلیل سوء‌استفاده از قدرت در آستانه استیضاح قرار دارد.

برای حذف ترامپ از قدرت، ۶۷ نفر از ۱۰۰ عضو سنا باید به تخلف و اتهام او رای دهند. جمهوری خواهان ۵۳ کرسی در سنا دارند که این تعداد برای دموکرات ها ۴۵ کرسی است. همچنین دو نماینده مستقل در این مجلس حضور دارند که به طور معمول موافق با دموکرات ها رای می دهند.

مجلس نمایندگان درحال حاضر در کنترل دموکرات هاست. این مجلس برای استیضاح ترامپ به ۲۱۸ رای نیاز دارد.

دموکرات ها ۲۳۵ کرسی مجلس نمایندگان را در دست دارند درحالی که این سهم برای جمهوریخواهان ۱۹۸ کرسی است. یک کرسی نیز در اختیار «جاستین آماش» نماینده مستقل از میشیگان است و یک کرسی این مجلس از بخش هفتم ویسکانسین خالی است.

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا