یزدفردا"استاد دانشگاه ولز استرالیا گفت: اوضاع گردشگری در جهان رو به وخامت است، چون بیشتر مردم فقط به فکر کسب درآمد و سود کلان هستند و به جنبه‌های حفاظتی گردشگری کمتر بها می‌دهند.

 
به گزارش ایسنا، «لری دایر» با اعتقاد بر این که گردشگری با رشد سریعی در حال پیشرفت است، این مساله را مطرح کرد که در چنین شرایطی، عکس‌العمل‌ها به گردشگریِ پایدار چیست، افزود: مردم زیادی در جهان درگیر گردشگری شده‌اند، اما آنها فقط به فکر کسب درآمد و سود بیشتر هستند که البته این موضوع مهمی است، ولی گردشگری، تخریب‌ها و چالش‌هایی را به دنبال دارد که اگر این مشکلات برطرف شوند، با کیفیت بهتری به هدف خود خواهند رسید.
 
این استاد دانشگاه "نیوسات ولز" استرالیا سپس در پاسخ به این پرسش که آیا گردشگری اکنون به نقطه صعود رسیده است؟ گفت: من فکر می‌کنم گردشگری در میانه راه است، اما اگر به جنبه‌های مثبت گردشگری مثل حفاظت از محیط‌زیست و فرهنگ‌های محلی و مهمتر از آن، مبارزه با آلودگی پرداخته شود، آن صعود حاصل خواهد شد.
 
او تاکید کرد: باید با دست پُر با چالش‌های صنعت گردشگری مواجه شویم، باید شاخص‌های متعددی را بررسی کنیم و موانع و مشکلات را از سر راه برداریم تا توسعه پایدار با گردشگری اتفاق افتد.
 
«دایر» که در کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت، مقاله‌ای با موضوع «برنامه‌ریزی برای گردشگری پایدار و پارادایم جایگزین» داشت، افزود: در این کنفرانس فقط به جنبه‌های معنوی گردشگری پرداخته شد، درحالیکه نباید از تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی گردشگری غافل ماند. لازم است علاوه‌بر بُعد معنوی گردشگری به جنبه‌های دیگر این صنعت که با توسعه پایدار ارتباط دارد، با تمرکز و حساسیت بیشتری پرداخته شود تا نتیجه مورد نظر بدست آید.

چگونه کُره‌زمین را با گردشگری می‌توان نجات داد؟
«آزیله بنتی‌کسیم»، استاد دانشگاه اوتارا مالزی، همسو با این نظریه به پیامدهای گرم شدن زمین اشاره کرد و افزود: میزان انرژی که مردم جهان از آن استفاده می‌کنند، چند برابر بمب هیروشیما اثر دارد، برای همین بسیاری از حیوانات و گونه‌های گیاهی و جانوری در حال از بین رفتن هستند.
 
وی اضافه کرد: تخریب زیادی در زمین اتفاق افتاده که عامل اصلی آن زیرساخت‌های بشری بوده است، این روند از سال 1980 آغاز شد که آب شدن یخچال‌های طبیعی نخستین پیامد آن بود. اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، شرایط در کره زمین دشوارتر خواهد شد.
 
این استاد دانشگاه مالزی با ارائه مقاله‌ای با موضوع «معنویت سفر سبز و گردشگری»، گفت: انسان در حال تجربه کردن یک وضعیت اضطراری است، بنابراین باید دیدگاه و نوع زندگی‌مان‌ را تغییر دهیم تا مانع گسترش این تخریب شویم. در چنین شرایطی لازم است از دریچه معنویت به سفر و زندگی نگاه کنیم، نه فقط با انگیزه مادی.
 
وی ادامه داد: گردشگری، صنعتی است که عواقب متعددی را بر جامعه و محیط زیست، تحمیل می‌کند، اما با حفظ شرایطی مثل مدیریت درست زیست محیطی، افزایش آگاهی کارکنان این حوزه، نظارت، پایش و ارائه خدمات دوستانه محیط زیستی، نه تنها می‌توان رشد «گردشگری سبز» را تسریع بخشید، بلکه می‌توان آگاهی مردم را نیز برای حفظ کره زمین ارتقا داد.
 
این استاد داشگاه مالزی، بیان کرد: گردشگری سبز نیز نوعی از گردشگری معنوی است، چون ارتباط و تعامل بشر با طبیعت برقرار می شود.

 

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا