* قرار بود پول ظرف ۴۸ ساعت به حساب خودروسازان واریز شود/* تحویل ۵۰ درصد خودروها طی یک هفته/* خریداران خارج از ظرفیت هم خودرو می‌گیرند/* فروش اقساطی ۶۰ تا ۶۵ هزار دستگاه از محصولات سایپا/* تحویل‌های ۶۰ و ۹۰ روزه هم ۳۰ روزه شد

خبرخوش برای خریداران خودرو با وام ۲۵ میلیونی

یزدفردا:معاون فروش و بازاریابی سایپا با بیان اینکه خریداران خودرو اقساطی خارج از ظرفیت و اختصاص وام بانکی به خودروهای با تحویل‌ ۶۰ و ۹۰ روزه تعیین تکلیف شد،گفت: برای تحویل خودرو منتظر اعتبار بانکی هستیم که پیش‌بینی می شود طی دو روز آینده عملی شود.

به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا به نقل از فارس ،رضا تقی‌زاده معاون فروش و بازاریابی سایپا، در مورد دلیل تأخیر در فاکتور شدن خودروهای فروخته شده در طرح فروش اقساطی خودرو با تسهیلات ۲۵ میلیون تومان، اظهار داشت: سری اول چک‌های بانکی مربوط به این طرح را به سیستم بانکی ارائه داده‌ایم و منتظر اقدام بانک‌ها هستیم.

وی ادامه داد: در پرداخت تسهیلات مشابه، ابتدا متقاضی در بانک تشکیل پرونده می‌داد، اما در این طرح متقاضیان ابتدا نزد خودروسازان تشکیل پرونده دادند و به همین دلیل اعتبارسنجی آنها باید توسط بانک‌ها صورت گیرد که این بررسی مقداری طول می‌کشد.

وی تصریح کرد: بخشی از اعتبارسنجی در نمایندگی‌های خودروسازان صورت گرفته و حال، بانک‌های عامل نیز باید اعتبارسنجی لازم را برای پرداخت تسهیلات انجام دهند.

* قرار بود پول ظرف ۴۸ ساعت به حساب خودروسازان واریز شود

تقی‌زاده با بیان اینکه در طرح اولیه فروش اقساطی خودرو قرار بود طی ۲۴ ساعت پس از ارائه اطلاعات از سوی خودروسازان به بانک مرکزی، اعتبار از طرف بانک مرکزی به حساب‌ بانک‌های عامل پرداخت شود و ۴۸ ساعت پس از آن نیز این اعتبار به حساب خودروسازان واریز شود، گفت: در ابتدا پیش‌بینی می‌شد این طرح در مدت یکی دو ماه اجرا شود، اما با سرعت پیش آمده در اجرای طرح و محدود شدن آن به ۶ روز، مقداری تأخیر در اقدامات بانکی اتفاق افتاد.

* تسهیلات بانکی طی یکی،دو روز آینده به حساب خودروسازان واریز می‌شود

وی ادامه داد: با این حال پیش‌بینی می‌کنیم طی یکی دو روز آینده پرداخت اعتبار از سوی بانک‌ها آغاز شود و از آن زمان به بعد، مهلت تعیین شده برای تحویل خودروها آغاز خواهد شد.

* تحویل ۵۰ درصد خودروها طی یک هفته

وی پیش‌بینی کرد: حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد خودروهای ثبت‌نام شده در طرح فروش اقساطی طی سه روز تا یک هفته به خریداران تحویل داده شود.

معاون فروش سایپا در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بانک مرکزی چک بانکی خریداران را به عنوان ملاک اصلی پرداخت اعتبار قبول ندارد و به دنبال دریافت تضمین از خودروسازان برای پاس شدن این چک‌ها است، گفت: این مسئله درست نیست، در اجرای این طرح اگر چکی پاس نشود طی مدت ۷۲ ساعت پول از حساب خودروساز برداشت خواهد شد.

* خریداران خارج از ظرفیت هم خودرو می‌گیرند

وی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگر در مورد تعیین تکلیف ثبت‌نام شدگان خارج از ظرفیت تعیین شده نیز گفت: این مسئله، یک موضوع مشخص بین خودروسازان و بانک مرکزی است و ارتباطی به مشتریان پیدا نمی‌کند.

وی ادامه داد: اگر متقاضیان نسبت به تکمیل پرونده، ارائه چک بانکی و پرداخت پیش‌پرداخت اقدام کرده باشند، فروش خودرو به آنها از محل منابع بانکی و یا از محل منابع مالی خودروسازان انجام خواهد شد.

تقی زاده توضیح داد: به این ترتیب یا بانک‌ها اعتبار لازم برای تحویل این خودروها را تأمین خواهند کرد و یا خودروساز این کار را انجام می‌دهد.

* فروش اقساطی ۶۰ تا ۶۵ هزار دستگاه از محصولات سایپا

وی با بیان اینکه فروش محصولات سایپا در قالب بسته خروج از رکود بین ۶۰ تا ۶۵ هزار دستگاه خواهد بود، گفت: ما در طول اجرای طرح در هر روز، سه مرتبه در ساعات ۷ صبح و ۱٫۵ و ۵ عصر گزارش مربوط به ثبت‌نام‌ها را به بانک مرکزی و وزارت صنعت ارائه می‌کردیم و مسئولان این دستگاه‌ها به ما گفته بودند که به محض پر شدن ظرفیت به شما اعلام خواهیم کرد که ثبت‌نام را متوقف کنید.

وی افزود: سرعت ایجاد شده در این ثبت‌نام‌ها بالا بود و به همین دلیل زمان برای بستن سقف فروش، کم آمد.

* تحویل‌های ۶۰ و ۹۰ روزه هم ۳۰ روزه شد

معاون فروش سایپا در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تعیین تکلیف فروش‌های با مدت تحویل ۶۰ و ۹۰ روزه و اینکه بانک مرکزی تنها پرداخت تسهیلات به فروش فوری را انجام می‌دهد، گفت: فقط فروش تندر ۹۰ را با مدت تحویل ۶۰ و ۹۰ روزه انجام داده‌بودیم که طی مذاکراتی که با شرکت رنو پارس داشتیم، قرار شد تأمین قطعات با سرعت بیشتری انجام شود به طوری که این خودروها را نیز در مدت ۳۰ روز به مشتریان تحویل دهیم.

دلایل غیبت کرمان‌ موتور در طرح تسهیلات ۲۵ میلیونی خودرو

یزدفردا"معاون فروش کرمان‌ موتور گفت: با توجه به شرایط تعیین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در طرح تسهیلات ۲۵ میلیونی خرید خودرو شرکت نکردیم.

به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا به نقل از   ایسنا ،معاون فروش کرمان‌ موتور گفت: با توجه به شرایط تعیین شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در طرح تسهیلات ۲۵ میلیونی خرید خودرو شرکت نکردیم.

مصطفی جعفری اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت شروطی مانند درصد داخلی‌سازی خودروها را برای استفاده از تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو وضع کرده بود که فقط شامل یک خودرو می‌شد.

وی با بیان اینکه بنابراین در طرح تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو شرکت نکردیم، خاطرنشان کرد: به جای آن این شرکت طرح فروش لیفان X60 با شرایط ۳۰ درصد پیش‌پرداخت و ۷۰ درصد اقساط هفت ساله با بهره ۱۶ درصد را اجرا کرد که البته این طرح فروش روز گذشته به پایان رسید و طرح‌های جدید فروش در آینده اجرایی خواهد شد.

نعمت زاده:تنها ۶۵۴ خودروی چینی با وام ۲۵ میلیونی فروش رفت

یزدفردا"وزیر صنعت، معدن و تجارت، در تشریح دلایل مشمول شدن فروش برخی خودروهای چینی در طرح فروش خودرو با تسهیلات گفت: در ساخت خودروهای چینی به فروش رفته در طرح مذکور ۲۰ الی ۳۰ درصد از قطعات و تکنولوژی ایرانی استفاده شده است.

  به گزارش واحد تامین خبر یزدفردا به نقل از خانه ملت، محمدرضا نعمت زاده با اشاره به پرداخت تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی برای خرید خودرو و مشمول شدن فروش برخی خودروهای چینی با این نوع تسهیلات، گفت: تنها خودروهای چینی که ۲۰ الی ۳۰ درصد در ساخت آن‌ها از قطعات و تکنولوژی ایرانی استفاده شده مشمول استفاده از این نوع تسهیلات شده اند.

وی با تاکید بر اینکه فروش اقساطی خودرو با تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی مورد استقبال مردم قرار گرفته است، تصریح کرد: از مجموع ۱۳۰ هزار دستگاه خودروی خریداری شده از سوی مردم تنها ۶۵۴ دستگاه خودروی چینی به فروش رفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: خودروی ملی پراید بیشترین فروش را در بین خودروهای مشمول تسهیلات داشته است.

  • نویسنده : یزد فردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا